Festivals
Years
Details
Compare
Statistics
Weather
Artwork
Posters
Poster Quotes
Programmes
Maps
Tickets
Wristbands
Newspapers
Websites
Venues
Latest & More
By Capacity
By Genre
Statistics
Posters
Logos
By Year
Codes
All Venues
Performers
Latest & More
Headliners
Sunday Legends
Poets in Residence
Multiple Festivals
Statistics
All Performers
Campsites
Latest
Regular
Crew/Performer
Campervans
Glamping
All Campsites
Crew
By Role
Festival Founders
Organisers
Area Founders
Area Organisers
Site Managers
Production Designers
Vendors
Latest
Food & Drink
Trader
Bar
Information
Unsure
By Year
All Vendors
·
Timeline
History
Key Dates
More
Spotlights
Quizzes
Questions
Packing
Causes
Links
About
X (Twitter)
Instagram
Threads
Explore
Festivals
Years
Details
Compare
Statistics
Weather
Artwork
Posters
Poster Quotes
Programmes
Maps
Tickets
Wristbands
Newspapers
Websites
Venues
Overview
By Capacity
By Genre
Statistics
Posters
Logos
By Year
Codes
All Venues
Performers
Overview
Headliners
Sunday Legends
Poets in Residence
Multiple Festivals
Statistics
All Performers
Campsites
Overview
Regular
Crew/Performer
Campervans
Glamping
All Campsites
Crew
Overview
Festival Founders
Organisers
Area Founders
Area Organisers
Site Managers
Production Designers
Vendors
Overview
Food & Drink
Trader
Bar
Information
Unsure
By Year
All Vendors
Timeline
History
Key Dates
More
Spotlights
Quizzes
Questions
Packing
Causes
Links
About
X (Twitter)
Instagram
Threads
{ $refs.search.focus(); }); $dispatch('body-scroll', {});" class="cursor-pointer -mr-1 lg:-mr-0 items-center justify-center hover:text-grey-500 dark:hover:text-grey-400" data-tippy-placement="bottom">
{ $refs.search.focus(); });" x-transition:enter="transition ease-out duration-300" x-transition:enter-start="transform opacity-0" x-transition:enter-end="transform opacity-100" x-transition:leave="transition ease-in duration-300" x-transition:leave-start="transform opacity-100" x-transition:leave-end="transform opacity-0" class="fixed inset-0 z-[70] flex items-start justify-center pt-6 sm:pt-24">
Venues
/
Avalon Stage
/
Performances
Page Contents
Venues
2024 & More
73
By Year
362
By Genre
WIP
By Capacity
36
Posters
WIP
Logos
WIP
Statistics
WIP
All Venues
362
Type
Main Stages
24
Main Areas
19
Areas
42
Stages
192
Bars
28
Crew Bars
12
Cinemas
7
Other
27
Unsure
11
Avalon Stage Performances
2023
2023 Lineup →
Friday
The Damned
23:05 – 00:20
Freya Ridings
21:35 – 22:35
Xavier Rudd
20:05 – 21:05
Laura Mvula
18:35 – 19:35
The Lottery Winners
17:05 – 18:05
Jamie Webster
15:35 – 16:35
Fanny Lumsden
14:15 – 15:05
Hobo Jones & The Junkyard Dogs
13:00 – 13:50
Saturday
Vintage Trouble
23:05 – 00:15
Jake Shears
22:05 – 21:05
Melanie C
21:35 – 22:35
Gabrielle Aplin
18:35 – 19:35
Fisherman's Friends
17:05 – 18:05
Joanne Shaw Taylor
15:35 – 16:35
Beans on Toast
14:10 – 15:05
Cable Street Collective
11:30 – 12:20
Sunday
Neville Staple
22:50 – 23:50
Mica Paris
21:20 – 22:20
Lissie
19:50 – 20:50
Far From Saints
18:20 – 19:20
Will Young
16:50 – 17:50
Elvana
15:20 – 16:20
Cara Dillon
13:55 – 14:50
Hannah Williams & The Affirmations
12:35 – 13:35
N'Famady Kouyaté
11:30 – 12:10
2022
2022 Lineup →
Friday
Reef
23:05 – 00:20
Sugababes
21:35 – 22:35
Nick Mulvey
20:05 – 21:05
Oh My God! It's the Church
18:35 – 19:35
Tanita Tikaram
17:05 – 18:05
The War & Treaty
15:40 – 16:35
Baskery
14:15 – 15:10
Hobo Jones & The Junkyard Dogs
13:00 – 13:50
Saturday
The Hoosiers
23:05 – 00:15
Lamb
21:35 – 22:35
Ward Thomas
20:05 – 21:05
John Cooper Clarke
18:25 – 19:40
Tom Robinson Band
17:05 – 18:05
Molotov Jukebox
15:35 – 16:35
Grace Petrie
14:05 – 15:05
The Longest Johns
12:40 – 13:35
Nia Wyn
11:30 – 12:10
Sunday
The Dualers
22:50 – 23:50
Imelda May
21:20 – 22:20
Orla Gartland
19:50 – 20:50
Mcfly
18:20 – 19:20
Kate Rusby
16:50 – 17:50
P.P. Arnold
15:20 – 16:20
Peat & Diesel
13:55 – 14:50
Ferris & Sylvester
12:35 – 13:30
Citizens of the World Choir
11:30 – 12:10
2019
2019 Lineup →
Friday
Frank Turner & The Sleeping Souls
23:05 – 00:20
The Magic Numbers
21:35 – 22:35
Morcheeba
20:05 – 21:05
Steeleye Span
18:35 – 19:35
My Baby
17:05 – 18:05
Elephant Sessions
15:40 – 16:35
Tankus the Henge
14:15 – 15:10
Hobo Jones & The Junkyard Dogs
13:00 – 13:55
Saturday
The Cat Empire
23:00 – 00:15
Ibibio Sound Machine
21:30 – 22:30
James Morrison
20:00 – 21:00
The Shires
18:30 – 19:30
Jade Bird
17:00 – 18:00
The Dead South
15:30 – 16:30
Beans on Toast
14:00 – 15:00
Cut Capers
12:45 – 13:40
The Burning Hell
11:30 – 12:20
Sunday
Reef
22:50 – 23:50
Nahko and Medicine For the People
21:20 – 22:20
Bananarama
19:50 – 20:50
The Blue Aeroplanes
18:20 – 19:20
Skinny Lister
16:50 – 17:50
Lucy Spraggan
15:20 – 16:20
Yola
13:55 – 14:55
The Bar-Steward Sons of Val Doonican
12:35 – 13:30
Yamäya
11:30 – 12:15
2017
2017 Lineup →
Friday
The Hot 8 Brass Band
21:35 – 22:40
Sophie Ellis-Bextor
20:05 – 21:05
Darlingside
18:35 – 19:35
Jesca Hoop
17:10 – 18:05
Áine Cahill
14:20 – 15:15
Saturday
The Dhol Foundation
23:15 – 00:20
Steve Harley & Cockney Rebel
21:40 – 22:45
Birdy
20:10 – 21:10
Kathryn Williams
18:40 – 19:40
Will Varley
17:10 – 18:10
Busted
15:45 – 16:45
The Eskies
14:15 – 15:15
Wildwood Kin
12:50 – 13:45
The Brass Funkeys
11:30 – 12:20
Sunday
Kiefer Sutherland
16:50 – 17:50
Lissie
15:20 – 16:20
Chris Jagger’s Rocking Kronies
14:00 – 14:55
Sound of the Sirens
12:40 – 13:35
Lucas & King
11:30 – 12:20
2016
2016 Lineup →
Saturday
Beans on Toast
14:15 – 15:15
2010
2010 Lineup →
Friday
Transglobal Underground
21:30 – 22:40
Lou Rhodes
17:00 – 18:00
Goldheart Assembly
15:40 – 16:30
Gabby Young & Other Animals
14:20 – 15:10
Saturday
Charlie Winston
20:15 – 21:15
The Avett Brothers
15:45 – 16:45
The Wurzels
14:15 – 15:15
Nick Harper
12:50 – 13:45
Tom Williams & The Boat
11:30 – 12:20
Sunday
Judy Collins
18:05 – 19:05
Teddy Thompson
15:15 – 16:05
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
14:00 – 14:50
Kirsty Almeida
12:45 – 13:35
2007
2007 Lineup →
Sunday
Billy Bragg
2002
2002 Lineup →
Friday
Selector
CCQ
Goat Boy
Flipside
Mabulu
Lovegrocer
Normal
Far Que
Glocal
Saturday
Ozric Tentacles
Headmix Collective
Celtica
Asabre Quaye & Saneko
Sieze the Day
Quattro
Mooz
Tarantism
The Baghdaddies
Sunday
Pee Wee Ellis
Top Cats
Zohar
Sirius B
Bravo Bravo
Mukka
Gringo Ska
Morning Star
Mad Professor
2000
2000 Lineup →
Friday
Shooglenifty
Bi-Polar
Arthur Brown
Nik Turner's Fantastic All-Stars
Zeb Piper
Headmix Collective
Bluefoot Project
The Baghdaddies
Saturday
John Martyn
Anup Kumar Biswas
Sweet Lorraine
Nick Harper
Nucleus Roots
Flipside
Rolf Harris
Sunday
Gong
Moussa Kouyate
Neeb
Ben Walters
Sourmash
Kava Kava
The Egg
Kangaroo Moon